Крај на Европското првенство во ракомет: Златото останува во Франција

Денеска заврши Европското првенсво во ракомет за жени кое се случуваше во Парис, Франција.

На натпреварот за трето место помеѓу Романија и Холандија, дома со бронза си заминуваат Холанѓанките кои победија со (24-20)

Во финалето Русија,Франција на полувремето резултатот беше (12-13) за на крајот французинките да го задржат златото дома со резултат (24-21) а Лакрабер  беше најефикасна со 6 погодока. Кај русинките најефикасна беше Вахариева која постигна шест гола.

Па така Франција е прва, Русија втора, Холандија на третото место, Романија четврта, Норвешка петта, а Шведска е на шестото место.

Следното Европско првенство ќе се одржи од 3-20 декември 2020 а домакини ќе бидат Данска и Норвешка.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s