Антиќ потпиша со унгарска Чата

Македонската кошаркарката која прва заигра во женската Евролига, по подолгата пауза поради повреда се враќа на теренот, во дресот на унгарскиот тим Чата.

Тренерот на тимот Кристијан Турсич за доаѓањето на Антиќ изјави „Видов дека на тимот му е потребно обновување и нов импулс. Покрај тоа, барав играч на позиција 3 кој би можел да го притисне тимот во менталитет и рутински, но мислев дека е важно да се има меѓународно искуство. Овие карактеристики ги најдов лично во Јелена, која е професионален играч кој ќе го унапреди тимот“. Тој исто така додаде „Младите можат многу да научат за време на тренинзите, и подоцна можат тоа да го користат во натпреварите. Со ова мислам дека нашиот развој ќе се забрза “.

Јелена Антиќ предходно има играно за Вардар Младинец, Партизан, Радивој Кораќ, Макаби Ашдод, Ман Филтер, Алба Јулија, Лулеа Баскет и Висла.

Женски Спорт и посакува многу успех во новиот дрес и успешно враќање на теренот.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s